Skip to content
Published 21 grudnia 2024

Zasady opodatkowania usług transportowych (VAT)

Usługa transportowa dla podatnika z UE

Przykład: polski podatnik dokonuje usługi transportowej na rzecz innego podatnika z UE. Zastosowanie znajdzie art 28b i kontrahent – nabywca przejmie obowiązek opodatkowania transakcji u siebie w kraju.

Usługa transportowa dla podatnika z kraju trzeciego

Przykład: polski podatnik dokonuje usługi transportowej na rzecz innego podatnika spoza UE. Zastosowanie znajdzie art 28b i kontrahent – nabywca przejmie obowiązek opodatkowania transakcji u siebie w kraju.

Polski podatnik powinien jednak upewnić się u kontrahenta, czy ten opodatkuje transakcję podatkiem VAT. Jeżeli nie- podatnik powinien zapoznać się z przepisami podatkowymi kraju nabywcy i opodatkować transakcję w tym kraju (o ile będzie taki wymóg).

Obowiązek opodatkowania transakcji przy nabyciu powinien wynikać z przepisów kraju z zagranicy. W Polsce taki obowiązek wynika z art 17 ustawy o VAT (nabywca jest zobowiązany rozliczyć podatek VAT w Polsce).

 

USŁUGI TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO, możliwość zastosowania stawki 0%

Przykład: polski podatnik świadczy usługę transportu międzynarodowego na rzecz innego podatnika z Polski. Transport rozpoczyna się w Polsce i kończy w kraju trzecim. Muszą zostać spełnione inne przesłanki wynikające z art 83 ustawy o VAT wówczas można zastosować stawkę VAT 0%.

Zastosowanie stawki 0% ma miejsce jeżeli miejscem świadczenia jest terytorium Polski, czyli usługa transportu międzynarodowego jest świadczona na rzecz polskiego kontrahenta.

Przykład: Przykład: polski podatnik świadczy usługę transportu międzynarodowego na rzecz innego podatnika z Polski. Transport rozpoczyna się w Polsce i kończy w innym kraju UE. Nie można zastosować stawki VAT 0% nie są spełnione warunki – nie mamy do czynienia z transportem międzynarodowym. Transakcja objęta jest podstawową stawką VAT 23%.

Istotne przepisy art. 83 ust 3 pkt 23 ustawy o VAT

Usługa transportu dla niepodatnika

Zgodnie z art 28f VAT należy określać miejsce, w którym odbywa się transport.

Przykład: polski podatnik świadczy usługę transportu na rzecz niepodatnika, transport rozpoczyna się w Polsce, poprzez Niemcy i kończy się w Austrii. Za część transportu w Polsce podatnik zastosuje stawkę 0%. Za granicą podatnik sprawdza przepisy krajów przez które przebiega transport i opodatkowuje te części transportu w poszczególnych krajach zgodnie z przepisami w tych krajach.

Audyt księgowy, audyt podatkowy, doradztwo podatkowe, usługi doradcze Warszawa

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *