Skip to content
Published 14 września 2015

Zasady opodatkowania usług transportowych (VAT)

Usługa transportowa dla podatnika z UE

Przykład: polski podatnik dokonuje usługi transportowej na rzecz innego podatnika z UE. Zastosowanie znajdzie art 28b i kontrahent – nabywca przejmie obowiązek opodatkowania transakcji u siebie w kraju.

Usługa transportowa dla podatnika z kraju trzeciego

Przykład: polski podatnik dokonuje usługi transportowej na rzecz innego podatnika spoza UE. Zastosowanie znajdzie art 28b i kontrahent – nabywca przejmie obowiązek opodatkowania transakcji u siebie w kraju.

Polski podatnik powinien jednak upewnić się u kontrahenta, czy ten opodatkuje transakcję podatkiem VAT. Jeżeli nie- podatnik powinien zapoznać się z przepisami podatkowymi kraju nabywcy i opodatkować transakcję w tym kraju (o ile będzie taki wymóg).

Obowiązek opodatkowania transakcji przy nabyciu powinien wynikać z przepisów kraju z zagranicy. W Polsce taki obowiązek wynika z art 17 ustawy o VAT (nabywca jest zobowiązany rozliczyć podatek VAT w Polsce).

 

USŁUGI TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO, możliwość zastosowania stawki 0%

Przykład: polski podatnik świadczy usługę transportu międzynarodowego na rzecz innego podatnika z Polski. Transport rozpoczyna się w Polsce i kończy w kraju trzecim. Muszą zostać spełnione inne przesłanki wynikające z art 83 ustawy o VAT wówczas można zastosować stawkę VAT 0%.

Zastosowanie stawki 0% ma miejsce jeżeli miejscem świadczenia jest terytorium Polski, czyli usługa transportu międzynarodowego jest świadczona na rzecz polskiego kontrahenta.

Przykład: Przykład: polski podatnik świadczy usługę transportu międzynarodowego na rzecz innego podatnika z Polski. Transport rozpoczyna się w Polsce i kończy w innym kraju UE. Nie można zastosować stawki VAT 0% nie są spełnione warunki – nie mamy do czynienia z transportem międzynarodowym. Transakcja objęta jest podstawową stawką VAT 23%.

Istotne przepisy art. 83 ust 3 pkt 23 ustawy o VAT

Usługa transportu dla niepodatnika

Zgodnie z art 28f VAT należy określać miejsce, w którym odbywa się transport.

Przykład: polski podatnik świadczy usługę transportu na rzecz niepodatnika, transport rozpoczyna się w Polsce, poprzez Niemcy i kończy się w Austrii. Za część transportu w Polsce podatnik zastosuje stawkę 0%. Za granicą podatnik sprawdza przepisy krajów przez które przebiega transport i opodatkowuje te części transportu w poszczególnych krajach zgodnie z przepisami w tych krajach.

Audyt księgowy, audyt podatkowy, doradztwo podatkowe, usługi doradcze Warszawa

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *