Skip to content
Published 30 grudnia 2024

Przypadek: Umowa o dzieło zawarta z rezydentem Ukrainy, który przedstawił certyfikat rezydencji podatkowej.

Jeżeli zleceniobiorca nie przedstawiłby certyfikatu rezydencji opodatkowanie dochodu podlegałoby pod ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i w efekcie płatnik (Spółka) zobowiązany byłby pobrać 20% ryczałtowy podatek dochodowy i odprowadzać go do urzędu skarbowego.

W przypadku, kiedy zleceniobiorca przedstawił certyfikat rezydencji podatkowej (wydany przez uprawniony organ na Ukrainie), wówczas można zastosować zapisy umowy międzynarodowej o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Ukrainą.

Kwalifikując umowę o dzieło do art 14 umowy w/w podatek nie wystąpi w Polsce, tylko na Ukrainie:

Artykuł 14

Wolne zawody

1. Dochody, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo z innej działalności o samodzielnym charakterze, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba ta dysponuje zwykle stałą placówką w drugim Umawiającym się Państwie dla wykonywania swej działalności. Jeżeli dysponuje ona taką stałą placówką, to dochody mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takim zakresie, w jakim mogą być przypisane tej stałej placówce.

2. Określenie „wolny zawód” obejmuje w szczególności samodzielnie wykonywaną działalność naukową, literacką, artystyczną, wychowawczą lub oświatową, jak również samodzielnie wykonywaną działalność lekarzy, prawników, inżynierów, architektów oraz dentystów i księgowych.
Ryzyko podatkowe w tej analizie położone jest na kwalifikację umowy o dzieło do odpowiedniego źródła, najczęściej kwalifikuje się takie umowy do wolnych zawodów (art. 14). Jednak proszę wziąć pod uwagę, że organy podatkowe zawsze indywidualnie rozstrzygają źródło.
I tak gdyby organ uznał, że źródło to art. 15 Praca najemna, wówczas jeśli praca jest wykonywana w Polsce, to podlega opodatkowaniu w Polsce.
Gdyby organ uznał, że źródłem jest art 21 Inne dochody, wówczas dochód podlegałby opodatkowaniu na Ukrainie w całości, chyba, że w Polsce doszło by do powstania tzw. zakładu (np. prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, stała placówka w Polsce), wtedy dochody zakładu podlegałyby podatkowi w Polsce.

Zakładamy, że umowa o dzieło kwalifikuje się do art 14 ponieważ zawiera się w definicji działalności o samodzielnym charakterze. Ponieważ to na spółce ciąży obowiązek podatkowy (jako płatnik), warto zwrócić się do zleceniobiorcy, aby wystosował do spółki oświadczenie o treści „Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Ukrainą nie posiadam w Polsce stałej placówki (nie prowadzę zakładu w Polsce), ponadto oświadczam, że ośrodek moich interesów życiowych znajduje się na Ukrainie”.

Przy zastosowaniu art 14, do końca lutego 2017 płatnik zobowiązany jest wystawić informację podatkową IFT1R.

 

Komentarze są wyłączone, ale trackbacki i pingbacki są aktywne.