1. Sprzedaż usług na rzeczowym majątku ruchomym (restoration services): opodatkowanie zgodnie z art 28b ustawy o VAT
a) sprzedaż na rzecz podatnika z UE, który podał numer VAT UE – stosujemy stawkę VAT NP (należy wykazać w informacji podsumowującej)
b) sprzedaż na rzecz niepodatnika z UE – opodatkowanie w Polsce stawką podstawową 23% VAT
c) sprzedaż na rzecz podatnika z kraju 3-iego – stosujemy VAT NP
d) sprzedaż na rzecz niepodatnika z kraju 3-iego – trzeba sprawdzić jakie są przepisy w kraju nabywcy (transakcja może być opodatkowana w kraju nabywcy, zgodnie z zasadami tego kraju lub w Polsce wg zasad krajowych)
Przykładem USŁUG NA RZECZOWYM MAJĄTKU RUCHOMYM jest naprawa i renowacja samochodów (klient dostarcza samochód podatnikowi, a ten dokonuje jego naprawy, regeneracji, etc – świadczy usługę na tym rzeczowym majątku ruchomym)
Co do zasady miejscem opodatkowania VAT jest miejsce wykonywania usług (czyli Polska gdzie należy zapłacić VAT). Ale jeśli usługa jest świadczona przez podatnika na rzecz nabywcy z innego kraju UE, to jeśli ten nabywca poda swój numer NIP UE, wówczas miejscem opodatkowania będzie kraj, który wydał nabywcy numer UE. Wystawia się wówczas fakturę bez VAT (przy stawce VAT: „NP”) z adnotacją „reverse charge- odwrotne obciążenie”.
Jest jednak warunek – taki samochód po wykonaniu usługi musi być wywieziony w ciągu 30 dni z Polski (przy czym w ustawie nie jest napisane od którego momentu te 30 dni liczyć). Przed urzędem ten fakt trzeba jedna będzie udowodnić. Przyjmuje się, że tym dniem jest dzień zakończenia wykonywania usługi.
Komentarze są wyłączone, ale trackbacki i pingbacki są aktywne.